Chipset Tamiri

Nvidia Chipset Tamiri

AMD & ATI Chipset Tamiri

Chipset Nedir?

Chipset bir diğer adıyla yonga seti olarak bilinen anakartın üstünde bulunan anakartın beyni konumunda yer alan entegre devrelere verilen ad olarak biliniyor. Bütün işlemleri denetleyen denetçiler olarak da adlandırılabilir. İşlemci, önbellek, çevre bilimleri, sistem veri yolları yani donanımlar arası veri akışının denetimini yapan chipset, bilgisayarın kalitesi, özellikleri ve hızı üstünde büyük bir öneme sahip birkaç şeyden biri olma özelliğini taşıyor.

İşlevi

Bir yonga seti iki parçadan oluşuyor. Bu parçalardan biri North Bridge (Kuzey Köprüsü) diğeri ise South Bridge (Güney Köprüsü) olarak isimlendiriliyor. Aslında anakart üzerinde birden çok yonga bulunuyor ama kuzey ve güney yongalar yönetici konumunda olduğu için diğer yongalara göre daha elzem bir göreve sahip. Normal bir kuzey yongasının ana görevi işlemciden, bellekten, PCI ve AGP ekspres veri yollarından sorumlu olması olarak açıklanabilir. Kuzey yongası bunlar arasındaki veri aktarımını sağlayıp veri kontrolünü yapıyor fakat kuzey köprüsü ve güney köprüsünün özellikleri yonga setinin farklılığına göre ya da üretici firmaya göre değişkenlik gösterebilir ve istisnai bir durum oluşturabilir. Öncelikli olarak bilmek gerekiyor ki kuzey yongasının işlevleri sebebiyle belleğe, işlemciye ve AGP’ye yakın bir konumda olmalı.

Çünkü bir sinyal geçerken ne kadar yakın olursa sinyal gücü o kadar fazla oluyor; uzak olursa da sinyal gücü zayıflayarak hata payını arttırmış oluyor. Bu yüzden kuzey yongası ana kartın hemen üstünde yer alıyor. Kuzey kelimesinin de gelişi tam olarak buradan. Biraz da güney yongasından bahsetmek gerekirse, güney yongasının giriş çıkış işlemlerinden, güç yönetiminden, USB ve anakart entegresinden, PCI veri yolundan sorumlu bir birim olduğu söylenebilir. Yeniden bir çıkarım yapılırsa eğer adının da anakarttaki yerinden aldığı açıklanabilir. Yonga setlerinin ana kartın üstünde yer alması da anakartın bilgisayarın özelliklerini belirleyen temel fonksiyonların belirlenmesinde önemi bir yere sahip. İşlemcinin çalışmak için yonga setinden aldığı destek de bunun en büyük kanıtı olurken yonga seti hangi çeşit bellek, yuva ve işlemci kullanıldığını da gözler önüne seriyor.

Chipset Nasıl Tamir Edilir?

İlk olarak yapılması gereken, makinenin arızasının chipsetten olup olmadığının tespit edilmesi. Eğer arıza chipsetten kaynaklanıyor ise chipset bilgisayardan sökülmemeli ve o flux ile sarılmalı. Flux lehim toplarının sert ve sağlam bir şekilde yerine geçmesine yardımcı olan etken ürün olarak açıklanabilir. Bunun yapılması BGA cihazında belirli miktarda ısıtılan soğuk lehimlerin az da olsa yerine gelmesine yardımcı olur. Sonrasında cihaz teste sokulur ve bu testten başarılı bir şekilde geçtiği vakit yeniden dizimi yapılarak yerine takılır ve kullanıma hazır hale gelir.

BGA Nedir?

BGA chipsetin arızasında kullanılan bir metot olduğu ifade edilebilir. Bu metot bilgisayarda yer alan anakartın üstünde problemli olan chipset BGA Rework ile anlık bir ısı verilmesiyle anakarttan sökülüyor. Eski lehimler yerine sıfır lehimler arasında bir değişim oluyor ve yeniden aynı cihaz vasıtasıyla ısıyla anakart üstüne tekrar montaj yapılıyor. Uzun ömürlü sonuçlar veren bu yöntemin temel noktası doğru bir şekilde uygulanması. Bu arızalar yetenek, bilgi ve tecrübe benzeri süreçlerle birlikte hata payı en aza indirgenerek doğru bir şekilde uygulanıp etkili sonuçlar verebilir

logo

Adres: Atatürk Mah. İrfan Sok. No:10/A

Ümraniye | İstanbul